Türkiye'nin İlk Sakin Şehri..

06-05-2020

Türkiye'nin İlk Sakin Şehri..

Yurt dışına gidemeyeceksek gelin, ülkemizin guzel şehirlerini tanıyalım. Ne demiştik? Cittaslow.. Bunlardan ilki Sığacik -Seferihisar.. İzmir’in güneybatısında bulunan bu küçük ilçenin Evliya Çelebi’nin zeytin ve üzüm beldesi diye tanımladığını ve tarihinin 3000 yıl öncesine dayandığıni biliyor muydunuz?  Şehir, Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulmuş  aynı zamanda Iyonlaliların da bir kenti olmuş. yonyalıların bir kenti olduğu bilinen, Üzüm bağları  ile zeytin ağaçları  arasından görünen masmavi deniziyle İzmir’in en sakin yörelerinden biri.

Sığacık'da Seferihisar ilçesine bağlı aşırı sakin hali ile yerli ve yabancı turistin tercih ettiği oldukça popüler şirin bir kasaba.. Mimarisi, yaşam şekli ve 50 binin altındaki nüfusu ile küreselleşen dünyaya meydan okuyor. İşte tam da bu halinden dolayı cittaslow ödülünün ülkemizde ki ilk sahibi olmuş. 

Gittiğinizde Teos Antik Kentini gezip, Sığacık'in o guzel sokaklarinda kendinizi kaybedebilirsiniz. Tabi yöresel yiyecekler ve el emeği göz nuru ürünler için Sığacık pazarı da sizi bekliyor.

Ne dersiniz, hafta sonları icin guzel bir tercih olabilir mi?

YENİ GÖNDERİLER

Yeni rotamızı siz belirleyin
Tatil ajandası
Müşteri memnuniyeti anketi