Hayata renk katmak için HOLİ festivali!

25-01-2019

Hayata renk katmak için HOLİ festivali!

Hayatımıza renk katmak için renklerin festivali HOLİ!

Dünyanın en eski festivallerinden biri HOLİ. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması ile baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bu etnik festival aynı zamanda da en renkli festival.. Bir çok ülkede popüler olmasına rağmen festival için en doğru adres Hindistan. Delhi, Mumbai ve Jaipur kutlama alanlarının en gözde şehirleri. Bu arada Kuzey Hindistan’da coşku ile kutlamalar yapılırken, güneyde kutlama yapılmıyor.
Festivalin tarihi, efsanelere ve mitolojilere dayanıyor..

Hint mitolojisine göre kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu, ‘Hindu Tanrısı Brahma’ tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlayan Hiranyakaşipu, herkesin sadece ona itaat etmesini ister. Bunun üzerine oğlu Prablah, babasına karşı çıkar ve ona itaat etmeyi reddeder. Hiranyakaşipu birçok defa oğlu Prablah’ı öldürmeye çalışır ama her seferinde diğer tanrı Vishnu, Prablah’ı kurtarır. En sonunda Hiranyakaşipu, onu kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Ancak kız kardeşi Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmamaktadır. Holika, kendi hayatını tehlikeye atıp kardeşi Prablah’ı kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp ona verir. Prablah kurtulur fakat Holika orada ölür. Hindu tanrısı Vishnu bunun üzerine Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir. Holi Festivali, adını Holika’dan almakta ve iyinin kötüye karşı zaferini de kutlamaktadır.
Katılımcılar rengarenk boyaları önce yüzlerine sürüyor, sonra da birbirlerine atıyor. Aman ha sakın boya atanlara sert davranmayın, zira boya atanlara itiraz etmek bayramlaşmaya gelenlerle bayramlaşmamak kadar ayıp
Holi’de kırmızı, masumiyet; sarı, dindarlık; yeşil,canlılık; mavi ise sakinlik ve dinginlik anlamına geliyor.
Festivale gidiyorsanız bavulunuza en eski beyaz kıyafetlerinizi alın zira daha sonra bu kıyafetleri bir daha giyme şansınız olmayacak. Keza ayakkabı tercihiniz de sandalet olsun..
Rengarenk bir hayata başlamak için rotamız bu Mart’da Hindistan’a çevriliyor..

YENİ GÖNDERİLER

Yeni rotamızı siz belirleyin
Tatil ajandası
Müşteri memnuniyeti anketi