Doğu Akdeniz'i Tanıyor muyuz?

04-03-2019

Doğu Akdeniz'i Tanıyor muyuz?

Doğu Akdeniz’i tanıyor muyuz?

Kilikya – eski adı ile Kilikia M.Ö. 5 yüzyıldan bu yana Anadolu'nun Akdeniz bölgesinde Alanya burnundan Suriye'ye kadar uzanan bölgedir.
Bir efsaneye göre; Tanrılar Kralı ZEUS, Fenike Kralı Agenor’un güzel kızı Europa’yı, güzel bir boğa kılığına girerek Europa’yı kaçırır. Kral Agenor, 4 oğlunu (Kadmos, Thasos, Poinix, Kilix) kaçırılan Europa’yı aramaya gönderir. KİLİX adlı oğlu kardeşini bulamayınca Kilikya bölgesine yerleşir ve buraya kendi adını verir.

Gelin Alanya’dan doğuya uzanalım;

Kilikya, batıda Korakesion yani Alanya ile başlar; Anamurium Antik Şehri ve Mamure Kalesi ile devam eder. Bölgede tarihi kalıntıların yanı sıra sarkıt ve dikitlerin bulunduğu Köşekbükü Mağarası da görülmeye değerdir. Alenderis Antik Kenti Silifke – Anamur yolu üzerindeki Aydıncık ilçesindedir. Silifke bölgesindeki Uzuncaburç, Kilikya’nın Efes’i olarak adlandırılır. Tarsus yolu üzerindeki Narlıkuyu Mağarası, Cennet ve Cehennem obrukları doğanın bize sunduğu eşsiz güzelliklerden bir kaçı..Tarsus’a gelmeden MÖ. 2 yüzyıla dayanan Adamkayalar, ulaşımı zor ancak görenlerin bu heykelleri kayalara nasıl oyulduğu konusunda hayranlık uyandırıyor. Erdemli’deki Kanlıdivane, dağlık Kilikya Bölgesi’nde bulunuyor ve Antik Dönem’deki şehrin kalıntıları ile o dönemin yaşantısı hakkında bilgi veriyor. Bölgenin en önemli şehirlerinden biri olan Tarsus; bugün ayakta kalan tek antik kapı olan Kleopatra Kapısı ile MÖ 41. Yüzyıldan bugüne bir eser barındırıyor. Ayrıca Yedi Uyuyanlar Mağarası ile de seyahat severleri buraya çekiyor. Soli Pompeipolis Antik şehri Mersin’in en eski kalıntılarından biri; üstelik MS 527 li yıllarda harap olarak terkedildiği için Viranşehir olarak da isimlendiriliyor. Kastabala Antik Kenti, Dört Direkli Magarsos Antik Kenti ile Anawarza Antik Kenti bize gösteriyor ki, Adana’mız yemek ve doğa güzellikleri dışında kültürel olarak da zengin bir miras barındırıyor. Ölümsüzlük şehri Misis’in antik kalıntıları da burada..
Kilikya Bölgesi’nin güneyinde ve doğusunda ise Payas’dan başlayıp Antakya’ya uzanan bölge ise bütün dinler, diller ve kültürler buluştuğu şehir olarak nitelendiriliyor..

Belki duydunuz, belki çok uzak geldi, gidemediniz. Ama şarkıda dediği gibi;

Orada bir köy var uzakta,
O köy bizim köyümüzdür.
Gitmesek de, kalmasak da
O köy bizim köyümüzdür..
Sizce de Kilikya’yı görme vakti gelmedi mi?

YENİ GÖNDERİLER

Yeni rotamızı siz belirleyin
Tatil ajandası
Müşteri memnuniyeti anketi