HABERLER

Butik Otelin Yıldızı

19-03-2022

Butik Otelin Yıldızı "SEN"sin!

Şimdilerde tatil için yazı ya da kışı beklemenize gerek yok. Canınız ne zaman isterse, iç sesiniz ne zaman “hadi kalk gidelim “ derse o zaman tatil yapabilirsiniz.Üstelik de dilediğiniz tarz konaklama seçenekleri varsa..

Butik oteller de bu seçeneklerden sadece biri. Nedir bu butik otel, yıldızlılardan ne farkı var derseniz; farkı bu otellerin yıldızının misafirleri olması!

Daha önceleri çok zor bulunan, çok pahalı olan butik otellere  artık yaz kış gidebilir, rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fiyatları da daha eskiye oranla daha ekonomik. 

Butik Oteller; oda sayıları  10 ile 50 arasında ancak 50 yi asla geçmeyen, tamamen konaklama odaklı otellerdir. Öyle yemek adına ne istersem olsun, gece gündüz yiyeyim diyeceğiniz “herşey dahil” konseptini bu otellerde bulamazsınız. Konseptleri ya sadece gecelik konaklamadır ya da oda kahvaltı ile birlikte konaklama . İç tasarımları özeldir. Mimarisi farklıdır ve bulundukları şehre uyumludur. A dan Z ye  özel çalışıldığını kapıdan girişte hissedersiniz. Öyle ki havasından mıdır yoksa kendisinin özel tasarımından mıdır bilinmez, kendinizi özel hissetmeniz için her şey düşünülmüştür.

Tasarımları konumları farklı olsa da genel olarak butik otellerde;

Kahvaltı açık büfedir ve genelde ev yapımı organik kahvaltılar ikram edilir.  

Ufak şirin bir havuzları bulunur.  

Odaları gayet şık memnun kalmak üzere hazırlanmıştır.

Doğayla iç içe konsept veya bahçe peyzajı mutlaka vardır.

Merkezi konum veya kolay ulaşım

ve tabi ki olmazsa olmaz müşteri memnuniyeti ön plandadır.

zaten bu otellerin en iyi reklam yöntemi müşteri memnuniyeti dir.

 

Fiyat olarak en lüks otellerden daha ucuzdur  ancak yarım pansiyon hizmet verenlerden daha pahalıdır.

Kendinizi şımartacağınız bir tatil için; size göre bir butik otel mutlaka bulunur; yeter ki siz YILDIZ olmaya karar verin!.

Adrenalin Tutkunlarının Yeni Adresi...

28-04-2020

Adrenalin Tutkunlarının Yeni Adresi...

Coğrafya dersi uygulamalı olarak nerede işlenmeli diye sorsalar bunun cevabı kesinlikle Uzundere olmalı. Zira sakin şehir Uzundere'de mera, göl, şelale, dağ, ırmak, menderes, tepe, orman, karstik şekiller gibi birçok oluşum var, hem de essiz manzarasiyla o fotograflarda görüp keşke orada osaydım dedirtecek cinsten

 

Türkiye’nin en yüksek şelalesi olan Tortum şelalesi, yelken, rafting ve kano gibi su sporlarının yapıldığı Tortum gölü ve çayı dışında , Öşk Manastırı, Ergüzek Kalesi, Sapanca Kalesi, İnçer Cami, Köptek Hanı gibi kültürel değerlere sahiptir. Yamaç paraşutü ve extrem doğa sporlarında Fethiye'ye alternatif olacaği belli.. Bu kadar coğrafik guzellikler varken biyolojik çeşitlilik de olmasa olmaz. Bölge birçok endemik bitkiye, memeliye, kuş ve kelebek cinsine de ev sahipligi yapıyor.


Şimdi, Uzundere Denilince ne aklınıza gelebilir; -Türkiye’nin en yüksek şelalesi
-Misafirperver insanları
-Otantik yöresel sivil mimari
-Temiz bol oksijenli havası
-Ekolojik yaşam merkezi
-Gençlik ve enerji veren döğmesi
-Yirmi çeşit elmanın bulunduğu yer

Karantina günlerinden kendinizi doğaya bırakmak isterseniz; - Rafting ve trekking yapmadan
- Tortum şelalesi ve tortum gölünü görmeden
- Vahşi yaşamı ve kuşları gözlemlemeden
- Bisikletle doğayı keşfetmeden
- Doğada kamp yapmadan
- Yöresel lezzetlerden tatmadan
- Tandır yemeden - Kasabanın dostane köylüleriyle en az yedi kelime konuşmadan 
- Enerji veren ve gençleştiren incir tatlısının tadına bakmadan dönmeyin..

Bir Doğa Harikası..

03-04-2020

Bir Doğa Harikası..

2012 yilindan bu yana Ordu'nun dereleri kadar Perşembe ilçesi de meşhur. Sayısız saklı kumsalları; Hoynat Adası, Yasonburnu Yarımadası ve Kilisesi, türbeleri,camileri ve emsalsiz limanıyla bakir kalmış yerlerimizden biri.. el değmemis doğal güzellikleri #cittaslow şehirlerden biri yapmış bu güzel şehri. Taze balıklarla beslenen, güleryüzlü insanların konukseverliğiyle tabii.

Yörenin tablo gibi manzarasina sahip Yason Burnu Yarımadası, Altınpost Efsanesi'nin de (Arganot Efsanesi) geçtiği yer. Üstelik burasıbirinci derece arkeolojik, ikinci derece de doğal SİT alanı. Bir özelliği de Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada olması.


1868`de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmış kilisenin adı Jason's Church diye de bilinigor.
Yarımada üzerindeki Güneşin doğuşu ve batışını yaz aylarında çıplak gözle izlemek mümkün..

Güzel bir haberimiz daha var; Perşembe Yaylası Menderesleri’ nin dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamasında.

Her yıl Temmuz ayı içinde yapılan Yayla şenliklerinde, yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, sosyal ve kültürel etkinlikler, güreş müsabakaları, at yarışları gibi etkinlikler de düzenleniyor. Aaa unutmadan bölge, yamaç paraşütü ve safari için de ideal Ne dersiniz, günler geçecek, aylar bitecek.. temmuz ayı gelecek.. Temmuz da bir Perşembe yapalım mi?.

 

Suya ve Zamana Direnen Saklı Cennet

03-04-2020

Suya ve Zamana Direnen Saklı Cennet

Bir 2000 sehri kurmus, diger bir 2000 şehrin kaderini degistirmis. Öyle bir şehir ki... temelleri Milattan önce 2000 li yıllara dayanıyor. Bu kadar eski bir tarih, birçok medeniyete ev sahipliği yapmak demek. Ancak öyle bir tarih var ki sürecinde, unutmamak mümkün değil; yine bir 2000 ama bu 2000 Birecik Barajı nedeniyle kentin yarısından fazlasını sular altinda bırakmış.

Bildiniz değil mi? O şehir Şanlıurfa'nın sakin ve turistik ilçesi Halfeti. Savaşan Köyü'nden geriye birkaç ev ve minaresini sulara teslim etmemiş bir cami kalmış.
Halfeti'yi gezmek için Fırat Nehri üzerinde tekne turuna çıkabilir, Rumkale'yi görebilirsiniz.

Batık camiiyi fotoğraflerken köyde yasananlari dinleyecek, teknoloji mi yaşam mı diye düşüneceksiniz. Tam da bu ikilemdeyken tekneniz bir limana yanaşacak; Yunus Dayı'nın yerinde içeceğiniz çay veya soğuk bir ayran  sizi kendinize getirecek.

Siyah güllerin dunyada doğal olarak sadece Halfeti'de yetiştiğini dizilerden duydunuz belki, peki gerine gidip gördünüz mü? Bu güller dalından koparıldıktan sonra kırmızıya dönüşüyor.

Bu kadar gezmek insanı acıktırır değil mi? O zaman Fırat ve Dicle'de yetişen Şabut Balığını, Birecik patlıcanı ile yapılan Bağılcan Kebabı'nı tatmadan; akşamında Sıra Gecesi'ne katılmadan dönmeyin.


Halfeti sakin olabilir ama siz ziyaret ettiğinizde dolu dolu bir tatil yapacağınıza emin olun. Unutmadan, Müslüm Baba’da buralıydı.

Yeni Gün ..NEVRUZ

21-03-2020

Yeni Gün ..NEVRUZ

NEVRUZ (YENİ – GÜN) Her yıl 21 Mart’da kutlanan Nevruz’u bilmeyen yoktur. Nevruz kelime olarak duyulduğu yere göre farklı anlamları barındırır gibi görünse de Farsça kökenli bir kelimedir ve Yeni (Nev) Gün (Ruz) anlamına gelmektedir. Baharın gelişini kutlamak üzere yapılan tabiat bayramıdır aslında. Bir çok kültür Nevruzu bütün varlıklar için uyanış ve yaradılış günü kabul eder.

 

Ortaya çıkışı ile üç ana destan var.

Bunlardan ilki Fars Kültürü’nde Küssi Kralı Cemşid’in Babil’e girdiği günü anlatan hikayeler. Diğeri Kurmanç ve Zazalara mal edilen Kawa adlı demirci ustasının zalim hükümdar Dehhak'a karşı Nevruz ateşi yakarak başlattığı ayaklanma; üçüncü Destan ise Türklerin Orta Aya’daki anayurdu Ergenekon’dan çıkışlarının hikayesi. Başlangıcı hangisi olursa olsun; gelin bakalım en çok nerede, nasıl kutlanıyor;

1. Afganistan : Kırmızı Gül Bayramı olarak isimlendiriliyor ve 40m gün boyunca kutlamalar devam ediyor. Halk, eğlence, meydan kutlamaları, güreş ve horoz güreşleri ile kutluyor. Kutlamalar Mavi Mescid bir diğer adıyla Mezar-ı Şerif’de yapılıyor.

Mavi Mescid, Afganistan

2. Azerbaycan : Nevruz ismiyle anılan Bayram 3 gün sürüyor. Birinci gün Bahar, ikinci gün Yaz, üçüncü gün Sonbahar, dördüncü gün Kış olarak nitelendiriliyor.Kutlamalar Bakü’nün en ünlü meydanlarından Fevvareler Meydanı’nda yapılıyor.

Fevvareler Meydanı, Bakü

3. Kazakistan: Navrız olarak isimlendiriliyor ve kutlamalar 1 ay sürüyor. Kutlamaların merkezi eski adıyla Astana, yeni adıyla Nursultan’daki Bağımsızlık Meydanı.

4. Arnavutluk: 1996 yılından nu yana Ulusal Bayram olarak kabul edilen Nevruz, “Sultan Nevruz” olarak isimlendiriliyor ve kutlamaları Tiran’daki Dünya Bektaşilik Merkezi’nde yapılıyor.

Dünya Bektaşilik Merkezi, Tiran

5. Kırgızistan : Nevruz, 1 hafta boyunca Bişkek Meydanı’nda baharın gelişi olarak kutlanıyor.

Bişkek Meydanı, Bişkek

6. Özbekistan: Ali Şir Nevai Milli Parkı’nda coşku ile yapılan kutlamalarda Nevruz, yılbaşı olarak da kabul ediliyor.

Ali Şir Nevai Milli Parkı, Taşkent

7. İran: Nevruz İran’ın milli ve mali yılbaşı olarak kabul ediliyor ve ülkede 10 gün süren resmi tatille birlikte kutlamalar evlerde ve meydanlarda 3000 yıldır coşku ile kutlanıyor.

Azadeh Meydanı, Tahran

Nevruz içerdiği güçlü anlamlarla yeni bir uyanışa, Barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan çağrıdır. Doğanın uyanışı ile birlikte içimizin, ruhumuzun da çiçek açmasıdır. Özellikle bu günlerde Nevruz la birlikte gelen bahar çiçeklerimizin kurumasına izin vermeyelim. Herşey güzel, her gün daha iyi olacak..

Festival Tadında Haftasonları

23-10-2019

Festival Tadında Haftasonları

“Bu sefer Tatilim bir başka olsun, hem gezeyim göreyim, hem de yeni bir şeyler deneyimleyeyim!” diyorsanız sizi güzel ülkemizin farklı bir çok yerindeki festivallerden haberdar etmek isteriz. Hafta sonunuza renk katacak kısa Festival Turlarımız sizi doğayla buluşturacak. • İZNİK KÖYLERİ VE ZEYTİN HASADI TURU 9-23 Kasım tarihleri arasında hafta sonlarında yapılacak turumuz 1 gece 2 günlük turlardır. Zeytini dalından toplayıp sonrasında yemenin keyfi başka olacak • KASTAMONU MANTAR VE DOĞA FESTİVALİ TURU 1-3 Kasım tarihleri arasında yapılacak turumuzda ulaşım Türk Hava Yolları ile. Sonbahar manzaralı ormanlarda mantarı kendi ellerinizle toplayıp; İksir Resort Town Da pişirip tadına doyamayacaksınız. • SAFRAN ÇİÇEĞİ FESTİVALİ TURU 8 Kasım’da yapılacak turumuz 2 gece 3 gün sürecek. Cuma’dan Pazar’a Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu’yu evleri dışında bir de safran çiçeğiyle deneyimleyeceğiz. Sabah çok erken saatlerde toplanan Safran Çiçeği fotoğraflarınız için de güzel bir fon oluşturacak. • KONYA ŞEB – İ ARUS TURU 30 Kasım’dan itibaren 18 Aralık’a kadar düzenlenecek turlarımız için sadece 2 gününüz ayırmanız yeterli. Uçaklı ya da hızlı trenli ulaşım seçenekleri ile Konya’yı gezip, Mevlana’yı ve felsefesini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. • NERGİS TARLALARI VE İZMİR TURU “Ocak ayında çiçek mi olur?” demeyin. Kış günlerinde baharın müjdecisi mis kokulu Nergis çiçekleri güzel İzmir’de bizi bekliyor. Nergis tarlalarında güzel kokudan sarhoş da olabilirsiniz, İzmir ve çevresinin eşsiz manzarasında kendinizi de kaybedebilirsiniz. • DATÇA BADEM FESTİVALİ TURU İstanbul’a çok uzak demeyin. Datça yazın başka kışın başka güzel. Beyaz ve pembe badem çiçekleri 8-9 Şubat’da toplanmak üzer siz misafirlerini bekliyor. 1 gece 2 günlük turumuza uçakla gidiyor, tarihi, doğayı, denizi bu iki güne sığdırıyoruz. Kış aylarında hafta sonlarına kayak dışında renk katın, doğaya kendinizi atın.. Çağıl Turizm “İyi ki demek için..”
Doğu Akdeniz'i Tanıyor muyuz?

04-03-2019

Doğu Akdeniz'i Tanıyor muyuz?

Doğu Akdeniz’i tanıyor muyuz? Kilikya – eski adı ile Kilikia M.Ö. 5 yüzyıldan bu yana Anadolu'nun Akdeniz bölgesinde Alanya burnundan Suriye'ye kadar uzanan bölgedir. Bir efsaneye göre; Tanrılar Kralı ZEUS, Fenike Kralı Agenor’un güzel kızı Europa’yı, güzel bir boğa kılığına girerek Europa’yı kaçırır. Kral Agenor, 4 oğlunu (Kadmos, Thasos, Poinix, Kilix) kaçırılan Europa’yı aramaya gönderir. KİLİX adlı oğlu kardeşini bulamayınca Kilikya bölgesine yerleşir ve buraya kendi adını verir. Gelin Alanya’dan doğuya uzanalım; Kilikya, batıda Korakesion yani Alanya ile başlar; Anamurium Antik Şehri ve Mamure Kalesi ile devam eder. Bölgede tarihi kalıntıların yanı sıra sarkıt ve dikitlerin bulunduğu Köşekbükü Mağarası da görülmeye değerdir. Alenderis Antik Kenti Silifke – Anamur yolu üzerindeki Aydıncık ilçesindedir. Silifke bölgesindeki Uzuncaburç, Kilikya’nın Efes’i olarak adlandırılır. Tarsus yolu üzerindeki Narlıkuyu Mağarası, Cennet ve Cehennem obrukları doğanın bize sunduğu eşsiz güzelliklerden bir kaçı..Tarsus’a gelmeden MÖ. 2 yüzyıla dayanan Adamkayalar, ulaşımı zor ancak görenlerin bu heykelleri kayalara nasıl oyulduğu konusunda hayranlık uyandırıyor. Erdemli’deki Kanlıdivane, dağlık Kilikya Bölgesi’nde bulunuyor ve Antik Dönem’deki şehrin kalıntıları ile o dönemin yaşantısı hakkında bilgi veriyor. Bölgenin en önemli şehirlerinden biri olan Tarsus; bugün ayakta kalan tek antik kapı olan Kleopatra Kapısı ile MÖ 41. Yüzyıldan bugüne bir eser barındırıyor. Ayrıca Yedi Uyuyanlar Mağarası ile de seyahat severleri buraya çekiyor. Soli Pompeipolis Antik şehri Mersin’in en eski kalıntılarından biri; üstelik MS 527 li yıllarda harap olarak terkedildiği için Viranşehir olarak da isimlendiriliyor. Kastabala Antik Kenti, Dört Direkli Magarsos Antik Kenti ile Anawarza Antik Kenti bize gösteriyor ki, Adana’mız yemek ve doğa güzellikleri dışında kültürel olarak da zengin bir miras barındırıyor. Ölümsüzlük şehri Misis’in antik kalıntıları da burada.. Kilikya Bölgesi’nin güneyinde ve doğusunda ise Payas’dan başlayıp Antakya’ya uzanan bölge ise bütün dinler, diller ve kültürler buluştuğu şehir olarak nitelendiriliyor.. Belki duydunuz, belki çok uzak geldi, gidemediniz. Ama şarkıda dediği gibi; Orada bir köy var uzakta, O köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de, kalmasak da O köy bizim köyümüzdür.. Sizce de Kilikya’yı görme vakti gelmedi mi?
Çok okuyan mı bilir? çok gezen mi?

19-02-2019

Çok okuyan mı bilir? çok gezen mi?

Nerede yaşıyorsunuz sorusuna “Türkiye” olarak cevap verebiliriz ancak sadece Türkiye yeter mi? Şuna de nersiniz? “Birçok uygarlığı içinde barındıran köklü, medeni topraklar..” Daha farklı gelmiyor mu kulağa? Merak uyandıralım.. Biz ki tarih boyunca birçok medeniyetin beşiği olmuş bir coğrafyada yaşıyoruz. Öyle ki günümüze kalan pek çok eser hem milli kültürümüzün hem de bütün insanlığın ortak mirası haline gelmiş durumda. İlk çağdan bu yana Anadolu’da Hitit ve Frigya, Ege’de İyonya ve Lidya ile Doğu Anadolu’da Urartu Medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ; sonrasında da İslam Medeniyetleri ile Osmanlı tarihini de bir arada bulundurarak Doğu ve Batı’nın karma eserlerini bir arada bulundurma şansı yakalamışız. Korunmaya değer bulunan evrensel değerlere sahip eserleri dünyaya tanıtmak ve bu mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve yaşatmak adına Paris’de toplanan UNESCO konferansında listelenen tam 18 eserimiz var.. Dünya Mirası listesine eklenmeyi bekleyen de 77 eser.. Kültürü zengin bir ülkede yaşayıp da bunları bilmemek olmaz diye düşündük ve bilgilerinizi tazeleyelim istedik.. İşte size Dünya Mirası listesi’ndeki 18 eser; 1. İstanbul’un Tarihi Alanları (İstanbul)(1985) 2. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir, Kayseri)(1985) 3. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)(1985) 4. Hattuşa: Hitit Başkenti (Çorum) (1986) 5. Nemrut Dağı (Adıyaman)(1987) 6. Xanthos-Letoon (Antalya, Muğla)(1988) 7. Hieropolis-Pamukkale (Denizli)(1988) 8. Safranbolu Kenti (Karabük)(1994) 9. Troya Arkeolojik Siti (Çanakkale)(1998) 10. Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) (2011) 11. Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) (2012) 12. Bursa ve Cumalıkızık:Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa)(2014) 13. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı (İzmir)(2014) 14. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri (Diyarbakır)(2015) 15. Efes (İzmir)(2015) 16. Ani Arkeolojik Alanı (Kars)(2016) 17. Afrodisyas Arkeolojik Alanı (Aydın) (2017) 18. Göbeklitepe (Şanlıurfa)(2018) Hala görmediğiniz yerler varsa, kültür turlarımız yardımcı olacaktır. Eee ne demişler, çok okuyan mı bilir, çok gezen mi? sizce yanıt hangisi? 
Hayata renk katmak için HOLİ festivali!

25-01-2019

Hayata renk katmak için HOLİ festivali!

Hayatımıza renk katmak için renklerin festivali HOLİ! Dünyanın en eski festivallerinden biri HOLİ. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması ile baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bu etnik festival aynı zamanda da en renkli festival.. Bir çok ülkede popüler olmasına rağmen festival için en doğru adres Hindistan. Delhi, Mumbai ve Jaipur kutlama alanlarının en gözde şehirleri. Bu arada Kuzey Hindistan’da coşku ile kutlamalar yapılırken, güneyde kutlama yapılmıyor. Festivalin tarihi, efsanelere ve mitolojilere dayanıyor.. Hint mitolojisine göre kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu, ‘Hindu Tanrısı Brahma’ tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlayan Hiranyakaşipu, herkesin sadece ona itaat etmesini ister. Bunun üzerine oğlu Prablah, babasına karşı çıkar ve ona itaat etmeyi reddeder. Hiranyakaşipu birçok defa oğlu Prablah’ı öldürmeye çalışır ama her seferinde diğer tanrı Vishnu, Prablah’ı kurtarır. En sonunda Hiranyakaşipu, onu kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Ancak kız kardeşi Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmamaktadır. Holika, kendi hayatını tehlikeye atıp kardeşi Prablah’ı kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp ona verir. Prablah kurtulur fakat Holika orada ölür. Hindu tanrısı Vishnu bunun üzerine Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir. Holi Festivali, adını Holika’dan almakta ve iyinin kötüye karşı zaferini de kutlamaktadır. Katılımcılar rengarenk boyaları önce yüzlerine sürüyor, sonra da birbirlerine atıyor. Aman ha sakın boya atanlara sert davranmayın, zira boya atanlara itiraz etmek bayramlaşmaya gelenlerle bayramlaşmamak kadar ayıp Holi’de kırmızı, masumiyet; sarı, dindarlık; yeşil,canlılık; mavi ise sakinlik ve dinginlik anlamına geliyor. Festivale gidiyorsanız bavulunuza en eski beyaz kıyafetlerinizi alın zira daha sonra bu kıyafetleri bir daha giyme şansınız olmayacak. Keza ayakkabı tercihiniz de sandalet olsun.. Rengarenk bir hayata başlamak için rotamız bu Mart’da Hindistan’a çevriliyor..
Dolu dolu kaçamakların adresi güzel Kıbrıs!

23-01-2019

Dolu dolu kaçamakların adresi güzel Kıbrıs!

Güzel Kıbrıs… Kıbrıs, muhteşem iklimi nedeniyle hem yaz hem de kış aylarında tatilcilerin gözde merkezi. Havası, denizi ve ortamı insana huzur ve enerji veriyor. Eğer hala Kıbrıs’da bir tatil yapmadıysanız, birkaç bilgi yeni rotanızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Kıbrıs’a havayolu ile ulaşmak en kısa çözüm ancak vaktiniz varsa ve denizi seviyorsanız deniz yolculuğunu da tercih edebilirsiniz. Lüks ve eğlencenin buluştuğu Girne, tarihi güzellikleri, gece klüpleri ve casinoları ile hem gecenizi hem de gündüzünüzü dolu dolu geçirmenizi sağlayacaktır. Lefkoşa ise, birçok uygarlığın bıraktığı tarihi değerleri ile oldukça önem taşır. Gazi Magosa’nın kendine has bir tarzı vardır ki dünyanın en ünlü sahillerinden birkaçını burada görebilir, plajlarda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca lüks tesisleri ile Kıbrıs’da tatil planı yapmak çok kolay. Zor olan bu kadar güzel tesis arasında seçim yapmanız ve kısıtlı zamanınız olacaktır. Kuzey Kıbrıs’a giderken yanınızda sadece ehliyet ya da kimliğinizin bulunması yeterli. Olur da pasaportunuz yanınızda ise ama dikkat! Sakın pasaporta damga vurdurmayın ki daha sonra Güney Kıbrıs ve Yunanistan seyahatlerinizde ihtimal sorunla karşılaşmayın. Ada içinde en uygun ulaşım araç kiralama olacaktır. Bir çok taksi bulunmasına rağmen ada içi seyahatinizde kiralama taksiden daha uygun maliyetli olacaktır. Üstelik Türk ehliyetiniz de burada geçerli  Ancak unutmayın, adada trafik tersten akıyor! Kuzey Kıbrıs’da çok fazla kaliteli otel olduğu için seçenekleri değerlendirirken kendi istek ve tercihlerinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Bir çok otelde ünlü sanatçılarının konser programları da var, tercihinizi yaparken kulaklarınızın pasını dindirecek programları da göz ardı etmeyin. Tabi ki tatilinizden Kıbrıs’ın ünlü Şeftali Kebabı’nı tatmadan, Hellim ve porselan almadan, Duty Free’den alışveriş yapmadan haa bir de sadece Kıbrıs’da bulunan Karpaz Eşeklerini fotoğraflamadan dönmeyin. Ne dersiniz, dolu dolu bir kaçamağın zamanı geldi mi?
Havanın soğukluğuna rağmen su sizi çağırıyorsa işte size sıcacık bir öneri..

21-01-2019

Havanın soğukluğuna rağmen su sizi çağırıyorsa işte size sıcacık bir öneri..

Dışarıda buzzz gibi bir hava var.. Üşüdünüz mü? Yoksa günlük hayatınızdaki yoğunluk hem ruhunuza hem de bedeninize ağır mı gelmeye başladı? Küçük bir tatil, yeniden tazelenmeniz için iyi olmaz mı? Rahatlamanız için güzel ülkemizde o kadar çok alternatif var ki.. Üstelik çok da uzağa gitmenize gerek yok. Bu soğuk havada kendinizi termal havuzlara atmadan önce gelin bilgilenelim; Kaplıca olarak da adlandırılan bu şifalı sular, jeotermal enerjiye sahip su kaynaklarının yeryüzüne ulaşması ile oluşuyor. Roma Dönemi’nden bu yana insanlar, bu şifalı suları çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıyor. Ülkemizde Balıkesir, İzmir, Denizli, Afyon başlıca olmak üzere farklı bölgelerde 600’ün üzerinde termal tesis bulunuyor. Ancak Türkiye’de AFYON, termal tesislerin çokluğu nedeniyle Termal başkent olarak adlandırılıyor. Eğer sağlık ve tedavi için bu tesislerden birine gitmek istiyorsanız özellikle bölgedeki suyun özelliklerine dikkat edin, zira bu çeşitliliğe göre sular; Romatizmal kas hastalıkları, cilt hastalıkları, solunum ve sindirim sistemini etkileyen rahatsızlıkların tedavisine kullanılıyor. “Su ne kadar sıcaksa o kadar sağlıklıdır” diye bir söylem duyarsanız sakın inanmayın. Genel olarak kaplıca suyunun ideal sıcaklığı 36-38 derece arasındadır. Termal havuzlardan efektif şekilde yararlanabilmek için; Özellikle, • Su sıcaklığının ideal olmasına dikkat etmelisiniz. • Havuz içerisinde bir pozisyonda sabit durmalısınız. • Havuz içerisinde 30 dakikadan fazla kalmamalısınız. • Havuza girmeden önce ve sonra mutlaka sıvı almalısınız. • Havuzdan çıktıktan sonra bir süre vücudunuzu dinlendirmelisiniz. Kış ortasında kendinizi yenilemek, enerji depolamak istiyorsanız, kısa bir termal molaya ne dersiniz?
Ailecek ayaklarınızı yerden kesecek eğlencenin adresi DISNEYLAND..

26-12-2018

Ailecek ayaklarınızı yerden kesecek eğlencenin adresi DISNEYLAND..

Paris, Avrupa denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden.. Tarih, alışveriş, romantizm, kafe ve restourantları dışında büyük küçük demeden herkesin büyüleneceği eğlence ortamı da sunuyor, o da DISNEYLAND.. Hepimizin çocukluğundan kalma bir çizgi film sevdası vardır değil mi? Bir çok filmde Walt Disney yapımı yazısını görmüşsüzdür.. Hatırladınız mı? Walt Disney karakterleri ve lunapark konseptini bir araya getiren devasa parkta Disneyland’ın ambiyansından etkilenmemek mümkün değil.Hem çocuklarımızı hem de bizleri eğlencenin doruğuna ulaştıran atraksiyonlu bir tatil istiyorsanız işte Disneyland rehberi: Disneyland1955 yılında Amerikalı film yapımcısı Walt Disney tarafından kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana dünyanın en büyük eğlence parkı ünvanını taşıyor. Farklı temaların uygulandığı dört ana bölümden ilki Fantasyland. Çocukların en sevdiği bölüm olan Fantasyland’de Disney karakterleri, çizgi film kahramanları ve bir çok Disney hikayesinin canlandırması var. İkinci bölüm olan Discoveryland tam bir uzay üssünü andırıyor. Zaman makinelerinden uçan dairelere kadar bir çok ütopik oyun var. Üçüncü bölüm Frontierland’de Amerikan vahşi batısı canlandırılıyor. Adventureland ise dördüncü bölüm ve adrenalinli maceralarla tarihin derinliklerine götüren büyük küçük herkesin keyif aldığı alan.. Bunların dışında Main Street USA isimli alışveriş alanı da 19. Yüzyıl Amerikan kasabaları konseptinde. Birçok ülke mutfağından fast food ve atıştırmalıklara kadar uzanan geniş yiyecek-içecek alanı da bu bölümde yer alıyor. Walt Disney Stüdyoları ise bir çok film setlerinin gezilebildiği, simülasyonlarla gerçeklik sınırlarını zorlayan bir bölüm. Ünlü filmlerin çekildiği sahneleri burada tekrar yaşayabilirsiniz.. Kısacası Disneyland, ailecek bir arada olmanın keyfini çıkarabileceğiniz, çocuklarınızla birlikte sizi de ayaklarınızın yerden kesileceği harika bir deneyim yaşatacak..
Çizgi Filmlerdeki şatolar hayalde kalmasın!!

25-12-2018

Çizgi Filmlerdeki şatolar hayalde kalmasın!!

Bir çok çizgi filmin olmazsa olmaz mekanlarıdır Şatolar.. Her çocuk için hatta biz yetişkinler için büyük bir evin simgesidir.. içinde kayboldum diyebileceğimiz kadar büyük, karanlık olabilecek koridorları kadar esrarengiz… Romanya ve Transilvanya Ortaçağ Avrupası’nda inşaa edilen şatolarla dolu.. Üstelik hem azameti hem de esrarengizliği içinde barındırıyor.. Yani bizim hayalimizde canlananların hepsi doğru, hiçbiri hayal ürünü değil! Romanya – Transilvanya Turumuzda Çağıl Turizm, uzman rehberler eşliğinde bu şatolara ve Ortaçağ’a yolculuk yapıyor. Üstelik 3 gece 4 gün olacak bu turda çocuklarımızla birlikte onların dünyasında, birlikte gezinti yapmayı hedefledik.. Dracula’nın hayat hikayesini dinleyebileceğiz; ayrıca döneminin ünlü ve hatırı sayılır kişilerinin şatolarının hepsini teker teker gezeceğiz.. Sadece şatolar mı? Transilvanya Unesco Miras şehri olarak rengarenk evleri ve mimarisi ile içimizdeki çocuğu da ortaya çıkarıyor. Şato deyince aklınıza uzun ağaçlar ya da yüksek tepeler geliyorsa, bu turda Romanya’nın eşsiz doğa güzelliklerini de seyre doyamayacaksınız.. Tabi ki Romanya’ya gidip de Romen gecelerini yaşamamak olmaz.. Eğlenmeyi çok seven Romanların eğlenceleri de sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor.. Çocuklarla birlikte otobüse yerleşip hem yolculuğun hem de çocukluğun tadını çıkarmak üzere, ne dersiniz yeni rota Bükreş ve Transilvanya için randevulaşalım mı?
Yunanistan’ı vize sorunsuz gezin ve keşfedin…

02-12-2018

Yunanistan’ı vize sorunsuz gezin ve keşfedin…

Yaz tatilinin başladığı bu zamanlar da herkes tatil planları yaparken bırakın sizin yerinize bu planı Çağıl Turizm olarak biz yapalım. Size unutamayacağınız güzellikte bir tatil sunmak için çok düşünmemize gerek olmadan hayalinizdeki fırsatı sunacağımıza ve üstelik bunu vize sorunları gibi size uğraş getirecek düşüncelerden uzak şekilde yapacağız. Yunanistan ve Türkiye arasında 2012 yılında yapılan proje kapsamında bir çok yunan adasına gidişler vizesiz ve sorunsuz. Meis, Sakız, Kos, Midilli, Rodos, Sisam adalarına maksimum 15 gün olmak üzere yapılan turistik seyahatler, Türkiye’den bu adalara sefer yapan Çeşme, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Ayvalık, Kaş, Fethiye’de bulunan aracı tur şirketlerine vize ücreti 35 Euro+ aracı komisyonunu ödemek ve gerekli evrakların seyahatten 3-4 gün önce teslimi ile mümkün. Proje, aşağıda belirtilen şekilde uygulanmaktadır: Türk normal seyahat belgesi sahipleri ve aşağıda bahsi geçen bilgileri ibraz etmesi gereken ve vize alma yükümlülüğüne tabi tutulan diğer üçüncü ülke vatandaşları: – Daha önce vize başvurusunda bulunmamış olmak; – Ülkeye girişte beklenmeyen durumları doğrulayan müstenit belgeleri teslim etmek; – Yasal olarak Türkiye’de yaşamak ve geri döneceğini garanti etmek. Türkiye’nin limanlarından başlayan günlük ve/veya feribotla düzenlenen turlar, Uygun altyapı ve yeterli sayıda personel ve kaynakların bulunduğu, Meis, Sakız, Kos, Midilli, Rodos, Sisam gibi Yunan adalarına yapılan seyahatler, Maksimum 15 günlük, sınırlı süreli ve önceden belirlenmiş ve turistik amaçlı seyahatler, Bu projeyi kullanan bütün bireyler, kendi seyahat dokümanlarının oluşturulması veya gösterimine dayanarak kimliklerini doğrulamak amacıyla giriş kontrolüne tabi tutulmaktadırlar. Giriş kontrolleri aşağıdaki hususları içermektedir: – Halen geçerli ve süresi sona ermemiş bir pasaporta sahipliğin onaylanması, – Schengen ülkelerinde gerçekleşen maksimum kalış süresinin aşılıp aşılmadığını onaylamak amacıyla seyahat dokümanı üzerindeki giriş ve çıkış pullarının incelenmesi, – Planlanan ziyaretin amacına ilişkin olarak tasdik, – Planlanan ziyaret ve dönüş için gerekli olan yeterli finansal kaynağın bulunmasına ilişkin olarak teyit, – Kamu düzeni, iç işleri güvenliği, halk sağlığı veya Üye Ülkelerin uluslararası ilişkilerine dair öngörülen şartların yerine getirildiğine dair teyit, Seyahat Dokümanlarına giriş ve çıkışlarda sistematik olarak damga vurulacaktır.
Yeni rotamızı siz belirleyin
Tatil ajandası
Müşteri memnuniyeti anketi