HABERLER

Doğu Akdeniz'i Tanıyor muyuz?

04-03-2019

Doğu Akdeniz'i Tanıyor muyuz?

Doğu Akdeniz’i tanıyor muyuz? Kilikya – eski adı ile Kilikia M.Ö. 5 yüzyıldan bu yana Anadolu'nun Akdeniz bölgesinde Alanya burnundan Suriye'ye kadar uzanan bölgedir. Bir efsaneye göre; Tanrılar Kralı ZEUS, Fenike Kralı Agenor’un güzel kızı Europa’yı, güzel bir boğa kılığına girerek Europa’yı kaçırır. Kral Agenor, 4 oğlunu (Kadmos, Thasos, Poinix, Kilix) kaçırılan Europa’yı aramaya gönderir. KİLİX adlı oğlu kardeşini bulamayınca Kilikya bölgesine yerleşir ve buraya kendi adını verir. Gelin Alanya’dan doğuya uzanalım; Kilikya, batıda Korakesion yani Alanya ile başlar; Anamurium Antik Şehri ve Mamure Kalesi ile devam eder. Bölgede tarihi kalıntıların yanı sıra sarkıt ve dikitlerin bulunduğu Köşekbükü Mağarası da görülmeye değerdir. Alenderis Antik Kenti Silifke – Anamur yolu üzerindeki Aydıncık ilçesindedir. Silifke bölgesindeki Uzuncaburç, Kilikya’nın Efes’i olarak adlandırılır. Tarsus yolu üzerindeki Narlıkuyu Mağarası, Cennet ve Cehennem obrukları doğanın bize sunduğu eşsiz güzelliklerden bir kaçı..Tarsus’a gelmeden MÖ. 2 yüzyıla dayanan Adamkayalar, ulaşımı zor ancak görenlerin bu heykelleri kayalara nasıl oyulduğu konusunda hayranlık uyandırıyor. Erdemli’deki Kanlıdivane, dağlık Kilikya Bölgesi’nde bulunuyor ve Antik Dönem’deki şehrin kalıntıları ile o dönemin yaşantısı hakkında bilgi veriyor. Bölgenin en önemli şehirlerinden biri olan Tarsus; bugün ayakta kalan tek antik kapı olan Kleopatra Kapısı ile MÖ 41. Yüzyıldan bugüne bir eser barındırıyor. Ayrıca Yedi Uyuyanlar Mağarası ile de seyahat severleri buraya çekiyor. Soli Pompeipolis Antik şehri Mersin’in en eski kalıntılarından biri; üstelik MS 527 li yıllarda harap olarak terkedildiği için Viranşehir olarak da isimlendiriliyor. Kastabala Antik Kenti, Dört Direkli Magarsos Antik Kenti ile Anawarza Antik Kenti bize gösteriyor ki, Adana’mız yemek ve doğa güzellikleri dışında kültürel olarak da zengin bir miras barındırıyor. Ölümsüzlük şehri Misis’in antik kalıntıları da burada.. Kilikya Bölgesi’nin güneyinde ve doğusunda ise Payas’dan başlayıp Antakya’ya uzanan bölge ise bütün dinler, diller ve kültürler buluştuğu şehir olarak nitelendiriliyor.. Belki duydunuz, belki çok uzak geldi, gidemediniz. Ama şarkıda dediği gibi; Orada bir köy var uzakta, O köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de, kalmasak da O köy bizim köyümüzdür.. Sizce de Kilikya’yı görme vakti gelmedi mi?

Çok okuyan mı bilir? çok gezen mi?

19-02-2019

Çok okuyan mı bilir? çok gezen mi?

Nerede yaşıyorsunuz sorusuna “Türkiye” olarak cevap verebiliriz ancak sadece Türkiye yeter mi? Şuna de nersiniz? “Birçok uygarlığı içinde barındıran köklü, medeni topraklar..” Daha farklı gelmiyor mu kulağa? Merak uyandıralım.. Biz ki tarih boyunca birçok medeniyetin beşiği olmuş bir coğrafyada yaşıyoruz. Öyle ki günümüze kalan pek çok eser hem milli kültürümüzün hem de bütün insanlığın ortak mirası haline gelmiş durumda. İlk çağdan bu yana Anadolu’da Hitit ve Frigya, Ege’de İyonya ve Lidya ile Doğu Anadolu’da Urartu Medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ; sonrasında da İslam Medeniyetleri ile Osmanlı tarihini de bir arada bulundurarak Doğu ve Batı’nın karma eserlerini bir arada bulundurma şansı yakalamışız. Korunmaya değer bulunan evrensel değerlere sahip eserleri dünyaya tanıtmak ve bu mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve yaşatmak adına Paris’de toplanan UNESCO konferansında listelenen tam 18 eserimiz var.. Dünya Mirası listesine eklenmeyi bekleyen de 77 eser.. Kültürü zengin bir ülkede yaşayıp da bunları bilmemek olmaz diye düşündük ve bilgilerinizi tazeleyelim istedik.. İşte size Dünya Mirası listesi’ndeki 18 eser; 1. İstanbul’un Tarihi Alanları (İstanbul)(1985) 2. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir, Kayseri)(1985) 3. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)(1985) 4. Hattuşa: Hitit Başkenti (Çorum) (1986) 5. Nemrut Dağı (Adıyaman)(1987) 6. Xanthos-Letoon (Antalya, Muğla)(1988) 7. Hieropolis-Pamukkale (Denizli)(1988) 8. Safranbolu Kenti (Karabük)(1994) 9. Troya Arkeolojik Siti (Çanakkale)(1998) 10. Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) (2011) 11. Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) (2012) 12. Bursa ve Cumalıkızık:Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa)(2014) 13. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı (İzmir)(2014) 14. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri (Diyarbakır)(2015) 15. Efes (İzmir)(2015) 16. Ani Arkeolojik Alanı (Kars)(2016) 17. Afrodisyas Arkeolojik Alanı (Aydın) (2017) 18. Göbeklitepe (Şanlıurfa)(2018) Hala görmediğiniz yerler varsa, kültür turlarımız yardımcı olacaktır. Eee ne demişler, çok okuyan mı bilir, çok gezen mi? sizce yanıt hangisi? 

Hayata renk katmak için HOLİ festivali!

25-01-2019

Hayata renk katmak için HOLİ festivali!

Hayatımıza renk katmak için renklerin festivali HOLİ! Dünyanın en eski festivallerinden biri HOLİ. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması ile baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bu etnik festival aynı zamanda da en renkli festival.. Bir çok ülkede popüler olmasına rağmen festival için en doğru adres Hindistan. Delhi, Mumbai ve Jaipur kutlama alanlarının en gözde şehirleri. Bu arada Kuzey Hindistan’da coşku ile kutlamalar yapılırken, güneyde kutlama yapılmıyor. Festivalin tarihi, efsanelere ve mitolojilere dayanıyor.. Hint mitolojisine göre kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu, ‘Hindu Tanrısı Brahma’ tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlayan Hiranyakaşipu, herkesin sadece ona itaat etmesini ister. Bunun üzerine oğlu Prablah, babasına karşı çıkar ve ona itaat etmeyi reddeder. Hiranyakaşipu birçok defa oğlu Prablah’ı öldürmeye çalışır ama her seferinde diğer tanrı Vishnu, Prablah’ı kurtarır. En sonunda Hiranyakaşipu, onu kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Ancak kız kardeşi Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmamaktadır. Holika, kendi hayatını tehlikeye atıp kardeşi Prablah’ı kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp ona verir. Prablah kurtulur fakat Holika orada ölür. Hindu tanrısı Vishnu bunun üzerine Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir. Holi Festivali, adını Holika’dan almakta ve iyinin kötüye karşı zaferini de kutlamaktadır. Katılımcılar rengarenk boyaları önce yüzlerine sürüyor, sonra da birbirlerine atıyor. Aman ha sakın boya atanlara sert davranmayın, zira boya atanlara itiraz etmek bayramlaşmaya gelenlerle bayramlaşmamak kadar ayıp Holi’de kırmızı, masumiyet; sarı, dindarlık; yeşil,canlılık; mavi ise sakinlik ve dinginlik anlamına geliyor. Festivale gidiyorsanız bavulunuza en eski beyaz kıyafetlerinizi alın zira daha sonra bu kıyafetleri bir daha giyme şansınız olmayacak. Keza ayakkabı tercihiniz de sandalet olsun.. Rengarenk bir hayata başlamak için rotamız bu Mart’da Hindistan’a çevriliyor..

Dolu dolu kaçamakların adresi güzel Kıbrıs!

23-01-2019

Dolu dolu kaçamakların adresi güzel Kıbrıs!

Güzel Kıbrıs… Kıbrıs, muhteşem iklimi nedeniyle hem yaz hem de kış aylarında tatilcilerin gözde merkezi. Havası, denizi ve ortamı insana huzur ve enerji veriyor. Eğer hala Kıbrıs’da bir tatil yapmadıysanız, birkaç bilgi yeni rotanızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Kıbrıs’a havayolu ile ulaşmak en kısa çözüm ancak vaktiniz varsa ve denizi seviyorsanız deniz yolculuğunu da tercih edebilirsiniz. Lüks ve eğlencenin buluştuğu Girne, tarihi güzellikleri, gece klüpleri ve casinoları ile hem gecenizi hem de gündüzünüzü dolu dolu geçirmenizi sağlayacaktır. Lefkoşa ise, birçok uygarlığın bıraktığı tarihi değerleri ile oldukça önem taşır. Gazi Magosa’nın kendine has bir tarzı vardır ki dünyanın en ünlü sahillerinden birkaçını burada görebilir, plajlarda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca lüks tesisleri ile Kıbrıs’da tatil planı yapmak çok kolay. Zor olan bu kadar güzel tesis arasında seçim yapmanız ve kısıtlı zamanınız olacaktır. Kuzey Kıbrıs’a giderken yanınızda sadece ehliyet ya da kimliğinizin bulunması yeterli. Olur da pasaportunuz yanınızda ise ama dikkat! Sakın pasaporta damga vurdurmayın ki daha sonra Güney Kıbrıs ve Yunanistan seyahatlerinizde ihtimal sorunla karşılaşmayın. Ada içinde en uygun ulaşım araç kiralama olacaktır. Bir çok taksi bulunmasına rağmen ada içi seyahatinizde kiralama taksiden daha uygun maliyetli olacaktır. Üstelik Türk ehliyetiniz de burada geçerli  Ancak unutmayın, adada trafik tersten akıyor! Kuzey Kıbrıs’da çok fazla kaliteli otel olduğu için seçenekleri değerlendirirken kendi istek ve tercihlerinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Bir çok otelde ünlü sanatçılarının konser programları da var, tercihinizi yaparken kulaklarınızın pasını dindirecek programları da göz ardı etmeyin. Tabi ki tatilinizden Kıbrıs’ın ünlü Şeftali Kebabı’nı tatmadan, Hellim ve porselan almadan, Duty Free’den alışveriş yapmadan haa bir de sadece Kıbrıs’da bulunan Karpaz Eşeklerini fotoğraflamadan dönmeyin. Ne dersiniz, dolu dolu bir kaçamağın zamanı geldi mi?

Havanın soğukluğuna rağmen su sizi çağırıyorsa işte size sıcacık bir öneri..

21-01-2019

Havanın soğukluğuna rağmen su sizi çağırıyorsa işte size sıcacık bir öneri..

Dışarıda buzzz gibi bir hava var.. Üşüdünüz mü? Yoksa günlük hayatınızdaki yoğunluk hem ruhunuza hem de bedeninize ağır mı gelmeye başladı? Küçük bir tatil, yeniden tazelenmeniz için iyi olmaz mı? Rahatlamanız için güzel ülkemizde o kadar çok alternatif var ki.. Üstelik çok da uzağa gitmenize gerek yok. Bu soğuk havada kendinizi termal havuzlara atmadan önce gelin bilgilenelim; Kaplıca olarak da adlandırılan bu şifalı sular, jeotermal enerjiye sahip su kaynaklarının yeryüzüne ulaşması ile oluşuyor. Roma Dönemi’nden bu yana insanlar, bu şifalı suları çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıyor. Ülkemizde Balıkesir, İzmir, Denizli, Afyon başlıca olmak üzere farklı bölgelerde 600’ün üzerinde termal tesis bulunuyor. Ancak Türkiye’de AFYON, termal tesislerin çokluğu nedeniyle Termal başkent olarak adlandırılıyor. Eğer sağlık ve tedavi için bu tesislerden birine gitmek istiyorsanız özellikle bölgedeki suyun özelliklerine dikkat edin, zira bu çeşitliliğe göre sular; Romatizmal kas hastalıkları, cilt hastalıkları, solunum ve sindirim sistemini etkileyen rahatsızlıkların tedavisine kullanılıyor. “Su ne kadar sıcaksa o kadar sağlıklıdır” diye bir söylem duyarsanız sakın inanmayın. Genel olarak kaplıca suyunun ideal sıcaklığı 36-38 derece arasındadır. Termal havuzlardan efektif şekilde yararlanabilmek için; Özellikle, • Su sıcaklığının ideal olmasına dikkat etmelisiniz. • Havuz içerisinde bir pozisyonda sabit durmalısınız. • Havuz içerisinde 30 dakikadan fazla kalmamalısınız. • Havuza girmeden önce ve sonra mutlaka sıvı almalısınız. • Havuzdan çıktıktan sonra bir süre vücudunuzu dinlendirmelisiniz. Kış ortasında kendinizi yenilemek, enerji depolamak istiyorsanız, kısa bir termal molaya ne dersiniz?

Ailecek ayaklarınızı yerden kesecek eğlencenin adresi DISNEYLAND..

26-12-2018

Ailecek ayaklarınızı yerden kesecek eğlencenin adresi DISNEYLAND..

Paris, Avrupa denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden.. Tarih, alışveriş, romantizm, kafe ve restourantları dışında büyük küçük demeden herkesin büyüleneceği eğlence ortamı da sunuyor, o da DISNEYLAND.. Hepimizin çocukluğundan kalma bir çizgi film sevdası vardır değil mi? Bir çok filmde Walt Disney yapımı yazısını görmüşsüzdür.. Hatırladınız mı? Walt Disney karakterleri ve lunapark konseptini bir araya getiren devasa parkta Disneyland’ın ambiyansından etkilenmemek mümkün değil.Hem çocuklarımızı hem de bizleri eğlencenin doruğuna ulaştıran atraksiyonlu bir tatil istiyorsanız işte Disneyland rehberi: Disneyland1955 yılında Amerikalı film yapımcısı Walt Disney tarafından kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana dünyanın en büyük eğlence parkı ünvanını taşıyor. Farklı temaların uygulandığı dört ana bölümden ilki Fantasyland. Çocukların en sevdiği bölüm olan Fantasyland’de Disney karakterleri, çizgi film kahramanları ve bir çok Disney hikayesinin canlandırması var. İkinci bölüm olan Discoveryland tam bir uzay üssünü andırıyor. Zaman makinelerinden uçan dairelere kadar bir çok ütopik oyun var. Üçüncü bölüm Frontierland’de Amerikan vahşi batısı canlandırılıyor. Adventureland ise dördüncü bölüm ve adrenalinli maceralarla tarihin derinliklerine götüren büyük küçük herkesin keyif aldığı alan.. Bunların dışında Main Street USA isimli alışveriş alanı da 19. Yüzyıl Amerikan kasabaları konseptinde. Birçok ülke mutfağından fast food ve atıştırmalıklara kadar uzanan geniş yiyecek-içecek alanı da bu bölümde yer alıyor. Walt Disney Stüdyoları ise bir çok film setlerinin gezilebildiği, simülasyonlarla gerçeklik sınırlarını zorlayan bir bölüm. Ünlü filmlerin çekildiği sahneleri burada tekrar yaşayabilirsiniz.. Kısacası Disneyland, ailecek bir arada olmanın keyfini çıkarabileceğiniz, çocuklarınızla birlikte sizi de ayaklarınızın yerden kesileceği harika bir deneyim yaşatacak..

Çizgi Filmlerdeki şatolar hayalde kalmasın!!

25-12-2018

Çizgi Filmlerdeki şatolar hayalde kalmasın!!

Bir çok çizgi filmin olmazsa olmaz mekanlarıdır Şatolar.. Her çocuk için hatta biz yetişkinler için büyük bir evin simgesidir.. içinde kayboldum diyebileceğimiz kadar büyük, karanlık olabilecek koridorları kadar esrarengiz… Romanya ve Transilvanya Ortaçağ Avrupası’nda inşaa edilen şatolarla dolu.. Üstelik hem azameti hem de esrarengizliği içinde barındırıyor.. Yani bizim hayalimizde canlananların hepsi doğru, hiçbiri hayal ürünü değil! Romanya – Transilvanya Turumuzda Çağıl Turizm, uzman rehberler eşliğinde bu şatolara ve Ortaçağ’a yolculuk yapıyor. Üstelik 3 gece 4 gün olacak bu turda çocuklarımızla birlikte onların dünyasında, birlikte gezinti yapmayı hedefledik.. Dracula’nın hayat hikayesini dinleyebileceğiz; ayrıca döneminin ünlü ve hatırı sayılır kişilerinin şatolarının hepsini teker teker gezeceğiz.. Sadece şatolar mı? Transilvanya Unesco Miras şehri olarak rengarenk evleri ve mimarisi ile içimizdeki çocuğu da ortaya çıkarıyor. Şato deyince aklınıza uzun ağaçlar ya da yüksek tepeler geliyorsa, bu turda Romanya’nın eşsiz doğa güzelliklerini de seyre doyamayacaksınız.. Tabi ki Romanya’ya gidip de Romen gecelerini yaşamamak olmaz.. Eğlenmeyi çok seven Romanların eğlenceleri de sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor.. Çocuklarla birlikte otobüse yerleşip hem yolculuğun hem de çocukluğun tadını çıkarmak üzere, ne dersiniz yeni rota Bükreş ve Transilvanya için randevulaşalım mı?

Yunanistan’ı vize sorunsuz gezin ve keşfedin…

02-12-2018

Yunanistan’ı vize sorunsuz gezin ve keşfedin…

Yaz tatilinin başladığı bu zamanlar da herkes tatil planları yaparken bırakın sizin yerinize bu planı Çağıl Turizm olarak biz yapalım. Size unutamayacağınız güzellikte bir tatil sunmak için çok düşünmemize gerek olmadan hayalinizdeki fırsatı sunacağımıza ve üstelik bunu vize sorunları gibi size uğraş getirecek düşüncelerden uzak şekilde yapacağız. Yunanistan ve Türkiye arasında 2012 yılında yapılan proje kapsamında bir çok yunan adasına gidişler vizesiz ve sorunsuz. Meis, Sakız, Kos, Midilli, Rodos, Sisam adalarına maksimum 15 gün olmak üzere yapılan turistik seyahatler, Türkiye’den bu adalara sefer yapan Çeşme, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Ayvalık, Kaş, Fethiye’de bulunan aracı tur şirketlerine vize ücreti 35 Euro+ aracı komisyonunu ödemek ve gerekli evrakların seyahatten 3-4 gün önce teslimi ile mümkün. Proje, aşağıda belirtilen şekilde uygulanmaktadır: Türk normal seyahat belgesi sahipleri ve aşağıda bahsi geçen bilgileri ibraz etmesi gereken ve vize alma yükümlülüğüne tabi tutulan diğer üçüncü ülke vatandaşları: – Daha önce vize başvurusunda bulunmamış olmak; – Ülkeye girişte beklenmeyen durumları doğrulayan müstenit belgeleri teslim etmek; – Yasal olarak Türkiye’de yaşamak ve geri döneceğini garanti etmek. Türkiye’nin limanlarından başlayan günlük ve/veya feribotla düzenlenen turlar, Uygun altyapı ve yeterli sayıda personel ve kaynakların bulunduğu, Meis, Sakız, Kos, Midilli, Rodos, Sisam gibi Yunan adalarına yapılan seyahatler, Maksimum 15 günlük, sınırlı süreli ve önceden belirlenmiş ve turistik amaçlı seyahatler, Bu projeyi kullanan bütün bireyler, kendi seyahat dokümanlarının oluşturulması veya gösterimine dayanarak kimliklerini doğrulamak amacıyla giriş kontrolüne tabi tutulmaktadırlar. Giriş kontrolleri aşağıdaki hususları içermektedir: – Halen geçerli ve süresi sona ermemiş bir pasaporta sahipliğin onaylanması, – Schengen ülkelerinde gerçekleşen maksimum kalış süresinin aşılıp aşılmadığını onaylamak amacıyla seyahat dokümanı üzerindeki giriş ve çıkış pullarının incelenmesi, – Planlanan ziyaretin amacına ilişkin olarak tasdik, – Planlanan ziyaret ve dönüş için gerekli olan yeterli finansal kaynağın bulunmasına ilişkin olarak teyit, – Kamu düzeni, iç işleri güvenliği, halk sağlığı veya Üye Ülkelerin uluslararası ilişkilerine dair öngörülen şartların yerine getirildiğine dair teyit, Seyahat Dokümanlarına giriş ve çıkışlarda sistematik olarak damga vurulacaktır.

Yeni rotamızı siz belirleyin
Tatil ajandası
Müşteri memnuniyeti anketi